Venezuela je pod silným tlakem jak z domova, tak i ze zahraničí. Problémem tohoto jihoamerického státu je hyperinflace a nedostatek hotovosti nejen ve státní pokladnici. Venezuelská centrální banka chystá předat ekonomické statistiky MMF,  zemi hrozí totiž riziko dalších sankcí.

Venezuela je zasažena velkou hospodářskou krizí, kterou se nedaří zmírnit. Stále trvají problémy, které byly způsobeny i díky ekonomicky neudržitelnému sociálnímu režimu. Ve státě vládne chudoba. Zaměstnavatelé nestíhají zvyšovat mzdy tak rychle, aby reagovali na růst inflace. A v obchodech nestačí měnit cedulky s vyššími cenami.

IMF očekává od venezuelské centrální banky zaslání několika starších, ale i nových ekonomických statistik nejpozději do 30. listopadu.

Nedodržením tohoto termínu by si tak země sama uškodila, protože by musela zaplatit několik pokut a taky by ztratila hlasovací práva ve fondu. Venezuelská vláda zatím odmítala poskytnout tyto informace. Se zvyšujícím se tlakem však roste pravděpodobnost, že v této oblasti poleví. Vyškrtnutí země by mohlo znamenat ztrátu přístupu k financím. I vlivem toho, by mohlo dojít k neplacení státních dluhopisů. Pro mnoho nadnárodních společností by to byl velký problém.

Zajímavostí však je, že Venezuela vlastní největší zásoby černého zlata na světě. Země díky neefektivní ekonomice nedokáže plně využít tento potenciál ve svůj prospěch. Produkce ropy za poslední měsíce v zemi klesá. Litr ropy se prodává za cca 0.01 dolaru. V aktuální situací je však velmi náročné předpovídat budoucí stav.