Sdílené ubytování prostřednictvím platformy Airbnb si oblíbili pronajímatelé i dočasní nájemci. Mnohem méně jej mají v oblibě vedoucí hotelových řetězců a vedení měst, především Prahy. Budou chystané změny znamenat ohrožení pro oblíbenou službu?

Populární ubytování Airbnb

Pokoj ve vašem domě nebo bytě může být výbornou cestou, jak si přivydělat. V případě Prahy a ostatních velkých měst nabízí Airbnb možnost získat i desetitisíce korun. Přes aplikaci se přihlásíte jako ubytovatel, zaregistrujete byt a počkáte na první hosty. Ti si ubytování nevolí jen podle ceny, ale také podle lokality a referencí ubytovatele. Pro hosty Airbnb znamená možnost bydlet za nižší ceny než v případě hotelů, často v lepší lokalitě. Zahraniční hosté vítají i domácí prostředí a seznámení se s místním způsobem života.

Plánované omezení služeb Airbnb

Sněmovna projednává několik konkrétních návrhů, které mají za cíl regulaci služeb Airbnb. Od plánovaných změn si slibují vyšší odvody na daních a také větší nabídku bytů k pronájmu pro dlouhodobé zájemce. Tento problém se týká především pražských pronajímatelů, kde Airbnb snižuje množství nabízených bytů pro dlouhodobý pronájem. Praha i ostatní česká města by mohla navýšit rekreační poplatek z aktuálních 15 korun za osobu a den. Postupně by poplatek mohl vzrůst až na 50 korun za osobu a den. Dalším návrhem je omezit množství pronajatých nocí na 60 ročně.

Problém s placením daní

Velkým problémem je odvádění daní ze zisku za pronájem. Zkontrolovat pronajímatele v jednotlivých městech je téměř nemožné, jelikož Airbnb nemá žádnou povinnost sdělovat městům údaje o registrovaných uživatelích a jejich obratu. Data obou stran pečlivě chrání. Jedinou možností pro města by byla inspirace francouzským modelem. Tam se pod hrozbou velmi vysokých pokut musí každý pronajímatel zaregistrovat a zakoupit si licenci. Po registraci je jeho povinností řádně městu odvádět z pronájmu daň.

Jaká je budoucnost služeb Airbnb v České republice? A jsme legislativně připraveni na specifika sdílené ekonomiky?