Stále se zvyšující náklady na pracovní sílu doprovázeny silným růstem cen energií, podnikových úvěrů a nepříznivým vývojem ze zahraničí, to vše může být nebezpečím pro růst české ekonomiky. Mnohým firmám už začínají povážně klesat zisky, což bude mít v budoucnu negativní dopad na soukolí celé ekonomiky.

Na všech úřadech práce v České republice bylo na konci října registrováno 215 622 uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání s zářím došlo k poklesu počtu nezaměstnaných o 8 709, což vedlo ke snížení nezaměstnaných na 2,8 procenta.

Českému hospodářství zoufale chybí zaměstnanci. Roste počet volných pracovních míst, kterých ke konci října bylo evidováno 316 884, což je o 107 018 více než ve stejném období před rokem. Očekává se, že v létě příštího roku bude firmám chybět až 500 milionů pracovníků.

Zaměstnavatelé reagují na nedostatek pracovních sil růstem mezd. Ten bude nadále pokračovat i v nadcházejícím roce. ČNB po čtvrté zasebou zvýšila úrokové sazby a podražila tak cenu peněz, rostou ceny pohonných hmot a ostatních energií. Růst mixu všech těchto nákladů začíná mít negativní dopad na profitabilitu firem. V případě, že současné nastolené trendy budou pokračovat, hrozí, že některé ekonomicky slabší podniky budou nuceny odejít z trhu.