7 míst, kde hledat novou práci

Již několik měsíců je na pracovním trhu doslova hlad po nových pracovnících. Společnosti se předcházejí v nabídkách platů i firemních benefitů. Využijte dobu ekonomického růstu k tomu, abyste si našli novou pracovní pozici. Kde a jak najít prací snů?

1. Profesní síť LinkedIn

Nemusíte odpovídat na jednotlivé inzeráty. Nechte zaměstnavatele, ať osloví vás. Umožní vám to sociální síť Linkedin. Jakmile začnete tvořit váš životopis myslete na to, že vás zaměstnavatelé budou vyhledávat pomocí klíčových slov. U popisu pracovních pozic používejte stručné názvy činností tak, aby co nejvíce vystihovaly pracovní náplň. Dlouhá souvětí jsou chybou, stejně jako překopírovat životopis z jiných zdrojů. Vytvořte si zcela nový profil, podle požadavků Linkedin. Zvláště obezřetní buďte u nahrávání fotografie. Zvolte portrétovou. Účes by měl být seriózní, dámy volí střídmé líčení.

2. Skupiny na Facebooku

Mnoho pracovních nabídek se šíří sdílením na sociální síti. Prohlédněte si i jednotlivé zájmové skupiny a staňte se jejich členem. Skupiny snadno odhalíte, zpravidla mají v názvu: „Hledám práci v…“.

3. Přátelé, známí, rodinný příslušníci

I když skončila doba obsazování pracovních míst „ze známosti“ stále jsou lidé ve vašem okolí důležitým nositelem informací. Stačí se zmínit, že práci hledáte, a protože vaši známí, mají známé, brzy půjdete na pracovní pohovor.

4. Inzertní rubriky na internetu

Nespočet větších i menších portálů se nabízí pro uchazeče, kteří hledají nové zaměstnání. Jejich výhodou jsou nejrůznější filtry, kdy nemusíte pročítat všechny nabídky a jen vyberete podle kritérií ty profese, které vás osloví.

5. Stránky jednotlivých společností a firem

Mnoho firem nevyužívá externí inzerci na velkých portálech, protože taková inzerce je značně nákladná. Umisťují pracovní nabídky na své internetové stránky. Pravidelně procházejte stránky top zaměstnavatelů z vašeho kraje.

6. Služby úřadu práce

Registrací na úřadu práce rozšíříte své možnosti při hledání vhodného pracovního místa. Některá místa firmy obsazují pouze ve spolupráci s úřadem práce. Úřad práce zpracovává i vlastní databázi volných pracovních míst. Prohlédněte si ji.

7. Personální agentura

Celá řada velkých firem pověří obsazením volného pracovního místa personální agenturu. Registrací u personální agentury získáte informace o pracovních místech, která nejsou zveřejněna. Další výhodou je jejich interní databáze. Budete pravidelně oslovováni s nabídkou pracovního místa odpovídající vaší kvalifikaci. Můžete využít i dalších služeb. Užitečné bývají nejrůznější testy znalostí, psychotesty nebo různé formy kariérního poradenství.

Tip na závěr: Pečlivě projděte svou aktivitu na sociálních sítích. Posuzujte příspěvky, které nahráváte tak, jak si je bude prohlížet váš budoucí zaměstnavatel. Co o vás vaše příspěvky vypovídají?

Velké portály zaměřené na trh práce: jobs.cz, prace.cz

Více informací naleznete na našem webu Ipersonalista.cz