Z 27,8 milionu zahraničních návštěvníků ČR využilo Airbnb a podobných služeb 2,6 milionu cestujících. V hotelech a penzionech jich přenocovalo 8,3 milionu. Celkem k nám přijelo od ledna do konce září o 4,8 procenta více zahraničních turistů, vyplývá z dat ČSU.

Návštěvníků, kteří dojedou jen na jeden den bylo za devět měsíců celkem 14,5 milionu. Cestujících, kteří Českem jen projeli, bylo za tři čtvrtletí 2,4 milionu. Z celkového počtu návštěvníků tedy bylo 39 procent „dlouhodobějších“ turistů, 52 procent návštěvníků na jeden den a devět procent bylo projíždějících cestujících.

Nejčastěji do ČR směřovali turisté z Německa (1,5 milionu), Slovenska (556 tisíc) a Polska (519 tisíc). V porovnání se stejným obdobím minulého roku nejvíce nejvíce narostl počet ukrajinských cestujících, a to o necelých 46 procent. Výrazné navýšení příjezdů ukrajinských turistů má souvislost s častými návštěvami jejich příbuzných, kteří u nás dlouhodobě žijí.

Sdružení hotelů a restaurací ČR poukázalo, že zvýšení zájmu o sdílené ubytovací služby pomocí aplikací jako Airbnb a podobných se začal projevovat v nižší obsazenosti pražských hotelů. Pražští radní před dvěma měsíci schválili návrh, podle kterého město bude chtít změnu zákona zaměřeného na sdílené ubytování.