Splácíte hypotéku či spotřebitelský úvěr? Účtuje si vaše banka, která je sice pod dohledem ČNB, poplatek za vedení úvěrového účtu? Nyní se můžete bránit. Určitě jste již ne jednou četla o tom, že klienti získali poplatky za vedení úvěrového účtu zpět. A nyní se tím šťastným klientem můžete stát i vy. V dnešním článku se podíváme, jak postupovat, abyste získala poplatek za úvěrový účet zpět.

Jestliže chcete žádat sama za sebe, pak musíte nejprve banku písemně vyzvat, aby vám poplatky zpětně za 4 roky peníze vrátila. Bude-li tato žádost neúspěšná, není nic jednoduššího, než se obrátit na státní finanční atribut, který poskytuje své služby zcela zdarma. Pokud finanční atribut rozhodne, že vám banka musí poplatky za vedení úvěrového účtu vrátit, pak je toto rozhodnutí na stejné váze jako rozhodnutí soudu.

Úvěry s poplatky

Nejjednodušší je obrátit se na hromadné vymáhání, které upravuje zákon o ochraně spotřebitelů. Podle tohoto zákona se vymáhání poplatků nevztahuje na úvěrovou kartu, vedení běžného účtu či pojištění schopnosti splácet. Žádat o vrácení poplatků můžete žádat až 4 roky zpětně.

Stejně jako existují různé kalkulačky na půjčky, existují také kalkulačky, s nimiž snadno zjistíte, kolik vám banka musí na poplatcích vrátit. Některé kalkulačky, které jsou na webových stránkách dostupné, slibují vrácení až kolem 30 tisíc Kč. Na takové nabídky byste neměli reagovat, protože jsou nereálné. Jestliže tedy platíte 150 Kč poplatek za vedení dvacetileté hypotéky, pak za poslední čtyři roky můžete získat 7 200 Kč. Ať už si půjčku sjednáváte účelovou, kterou nabízí rovnou autobazar Brno, nebo neúčelovou.

Plná moc je základ

Jestliže chcete, aby vás při vymáhání těchto poplatků zastupovala některá ze společností, pak byste měli vyplnit plnou moc, kterou musíte společnosti poslat. Tyto firmy vás pak budou zastupovat v jednání s bankami. Plnou moc musíte vytisknout, podepsat a poslat poštou na adresu konkrétní společnosti, kterou si vyberete, aby vás zastupovala při řešení těchto problémů. Podpis nemusí být ověřený.

Pak si vyberte společnost, která vás bude zastupovat. Každá má jiný postup, a tak se toho nelekejte. Jakmile bude vše připraveno, dojde k rozhodnutí soudu. Jakmile soud rozhodne a dá za pravdu klientům, dostanete zpět na účet, který uvedete ve formuláři všechny peníze včetně úroků z prodlení.

Dnes je oblast financí a investice velmi složitá, a tak se vždy nejprve informujte o tom, jak bude společnost postupovat a podobně.