Automobilový koncern Volkswagen zamýšlí výstavbu nové továrny pro svoji mladoboleslavskou značku Škoda mimo ČR. V úvahu připadají některé z východoevropských zemí, největší šanci má Bulharsko, dále pak i Turecko. Zprávu zveřejnil ekonomický deník Handelsblatt, který se odvolává na zdroje z koncernu. Dozorčí rada německé automobilky by o výstavbě nových výrobních kapacit mohla rozhodnout už příští týden.

Nová továrna v hodnotě několika miliard eur by měla vyrůst za hranicemi ČR, protože u nás již není dostatečné množství pracovních sil, uvedl Handelsblatt. Firma se chce podle zdrojů vydat více na východ. Tiskový mluvčí mladoboleslavské automobilky podle deníku nechtěl zprávu komentovat.

Škoda již nemá v České republice dostatečné  výrobní kapacity, které by zohledňovaly rostoucí poptávku po jejích vozech a některé její vozy a náhradní díly se vyrábějí v ostatních závodech koncernu.

V roce 2014 prodala Škodovka přes jeden milion aut, nyní je to už zhruba o pětinu více a tento počet by měl v nadcházejících letech dál výrazně růst. Mladoboleslavská Škodovka těží hlavně z poptávky po nových automobilech kategorie SUV a vstoupit se chystá také do oblasti aut na elektrický proud.

Modely škodovek se vyrábějí kromě Mladé Boleslavi taky v Kvasinách, Bratislavě. Dále pak v továrnách v Rusku, Indii nebo Číně.