Čas plyne a Čína je na vrcholu nejen v počtu obyvatel, ale také v počtu bytů, kterým chybí nájemníci. V celé Číně se počet neobydlených městských bytů dostal na číslo, které je pro mnohé neúnosné. Každý pátý byt totiž zeje prázdnotou. Znamená to jediné, více než 20% bytů v Číně chátrá. Procentuelní vyjádření je děsivé, ale ještě tvrdší je reálný počet těchto bytů – více než 50 milionů. Tento závěr přináší ve své studii profesor Kan Li. Pojďme se na situaci podívat blíže.

Efekt 1 – Snížení ceny

Agentura Bloomberg, která zprávu přinesla, mluví o časované bombě, jejíž hořící knot se postupně zmenšuje. Peking čelí obrovskému nebezpečí a to především s ohledem na trh nemovitostí, který může být zahlcen právě těmito byty. Stačí maličkost, rozhodnutí majitelů, že se masově bytů zbaví. Následně dojde k pádu cen jednotlivých bytových jednotek. Žádná jiná země nemá tak vysokou míru neobsazenosti bytů a pokud dojde k zaplavení trhu těmito byty, bude to opravdový průšvih. Politici mají v rukou nástroje, ale pohybují se na tenkém ledě. Zvýšení daní z nemovitosti nebo volných prostor s sebou totiž nese nejen nepopularitu, ale také nutnost definovat co je to skutečně prázdná nemovitost.

Statistická data

  • 22% neobydlených bytových jednotek = 50 milionů bytů
  • o 8% více než druhý Tchaj-wan
  • o téměř 10% více než USA

Efekt 2 – Běžící restrikce

Loňský rok tak byl ve znamení kroků velkých činských měst v podobě restrikcí, které mohou přerůst do stádia bubliny, jejíž prasknutí může mít fatální dopady. Příkladem mohou být úřady v Pekingu nebo dalších čínských provinciích, kde byla zavedena přísnější omezení ve vlastnictví nemovitostí, která spočívají ve vyšších akontacích při koupi druhého bytu nebo zpřísnění pravidel pro koupi většího množství bytů. Připomíná to dobu zavedení regulativního pravidla 1 rodina=1 dítě. Veškeré kroky, které Peking činí jsou způsobeny strachem z možného prudkého propadu aktivity stavebních firem, jejichž aktivita je určujícím faktorem činské ekonomiky. Právě trh s realitami je totiž pro Čínu zásadní v době, kdy dochází ke snížení investic do nových zařízení a výrobních prostor. 

Na první pohled jde o zprávu, která je naší republice velmi vzdálená, ale přiznejme si, že i naše ekonomika v sobě nese určité závislosti v podobě exportu zboží a technologií do Číny a v případě masivního propadu tamního růstu může dojít k snížení odbytu. Buďme tedy ve střehu a sledujme dění v Číně.