Už nějaký čas jsou titulky všech periodik plné obdobných nadpisů. Švýcarská banka UBS je obviněna z podvodu, cituji: „při prodeji hypotečních cenných papírů“. Údajně uváděla zahraniční investory v omyl podáváním zavádějících informací o kvalitě hypoúvěrů, na nichž se cenné papíry zakládaly.

Americký prokurátor informoval „o katastrofálních ztrátách investorů“, a to proto, že nebyli švýcarskou bankou správně informováni o riziku hypotečních cenných papírů. A protože banka odmítla uhradit „narovnání“ ve výši skoro 2 mld. dolarů, podalo na ni americké ministerstvo spravedlnosti žalobu. Veřejnosti pak sdělilo, že budou velmi důsledně stíhat finanční podvody a vždy poženou finanční instituce k odpovědnosti za jejich případné nepatřičné kroky.

Nicméně švýcarská UBS se však brání nařčení, že by upřednostňovala vlastní zisky před informováním investorů. Na svoji obhajobu uvádí, že tvrzení amerického ministerstva není ničím podloženo – ani zákony, ani fakty.

Kromě amerických úřadů má UBS na „krku“ i soudní proces s Francií. Francouzské úřady curyšskou banku obvinily, že napomáhala svým klientům ukrývat finanční prostředky před daňovými úřady, a tím přispěla k významným daňovým únikům. Ve Francii hrozí UBS pokuty ve výši až 5,3 mld. Euro.

Americkými úřady byla vyšetřována i německá Deutsche Bank, která se však s americkým ministerstvem dohodla o narovnání ve výši 7,2 mld. dolarů. V podobné situaci se ocitla řada dalších světových bank, většina se však se Spojenými státy o odškodnění domluvila. Britská banka Barclays byla americkým ministerstvem spravedlnosti též zažalována, a to už v roce 2016. Letos na jaře i Barclays přistoupila na urovnání sporu s tím, že uhradí 2 mld. dolarů.

Zdroj obr.: Government of Thailand [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons