Chceme velké bohatství a chceme jej velmi rychle. Přesně tato touha stojí za vznikem mnoha investičních bublin, které nám ukazuje historie jako odstrašující příklad. Jeden z takových příběhů napsaly i holandské tulipány. Umíte si představit, že byste prodali dům, abyste si mohli koupit jednu cibulku tulipánu? Ano, pokud myslíte, že na tom vyděláte.
Holanďané a tulipán
Zajímavou květinu přivezli do Holandska z Turecka. Byl to tulipán a začal se líbit. Zhlédli se v něm bohatí a chtěli mít co nejvíce tulipánů na svých zahradách. Předností kytky bylo to, že se odrůdy snadno křížily a vznikala zajímavá paleta barev i tvarů okvětních lístků. Po tulipánech začala být vysoká poptávka a ceny cibulek rostly. Během několika let narostla cena cibulek o stovky procent. Mnoho lidí vycítilo příležitost ke snadnému zisku a začali tulipány pěstovat, aby uspokojili poptávku těch, kteří si chtěli tulipány koupit.
Šílenství jménem tulipánová horečka
Uplynulo několik let a Holandsko se proměnilo v zemi, kde se na každé zahradě pěstovaly tulipány. Zřejmě by bylo všechno v pořádku, pokud by cibulky tulipánů sloužily jen k tomu, aby se zasadily a vykvetly. Z tulipánu se ale stala komodita, která začala hrát do karet mnoha spekulantům. Prudký růst cen byl signálem pro ty, co chtěli rychle zbohatnout. Cibulky se začaly přeprodávat a vysokou poptávkou dalších spekulantů rostly ceny do obrovských výšin. Už nešlo o to, cibulku zasadit, ale o to, ji prodat dalším zájemcům, kteří věřili v růst její hodnoty v budoucnu. Na druhé straně trhu už nestáli skuteční koneční kupující. Roztočila se spirála vzrůstajících cen, která narazila na svůj vrchol v roce 1637.
Konec tulipánové horečky
Každá investiční bublina má svůj trpký konec. Nemohlo to dopadnout jinak ani s hezkou rostlinkou. V době největší slávy tulipánů jim někteří dokonce přisuzovali léčivé účinky, aby ještě zvýšili prodejní cenu. Vzácné cibulky se prodávaly za ekvivalent 110,000 dolarů. Život v zemi se točil jen kolem tulipánů. Až přišel den, kdy několikrát prodané cibulky neměli dalšího kupce v řadě. První den se ceny propadly o 25 % a nastala panika. Všichni se báli prudkého propadu a začali okamžitě prodávat. V důsledku prodejní paniky a obrovského propadu cen zkrachovalo mnoho firem i lidí. S hospodářskou krizí vyvolanou tulipánovou horečkou se Holandsko vyrovnávalo mnoho let.
Poučíme se z historie nebo se pustíme za příslibem vysokých zisků a budeme doufat v to, že stihneme z vlaku vystoupit včas?