Co si představit pod pojmem zlatý standard?

Zlatý standard byl systém, ve kterém země navázaly své měny na zlato. To znamená, že domácí oběživo šlo vyměnit za přesně stanovené množství zlata. Stát si nemohl jen tak tisknout peníze. Musel vždy mít zlaté rezervy, které kryly jejich hodnotu. Kurzy jednotlivých měn byly pevně zakotveny. Zlaté mince obíhaly společně s domácími mincemi a bankovkami v rámci státu a mohly se volně vyvážet i dovážet.

Vznik a pád zlatého standardu

Zlato fascinovalo lidi od pradávna. Vzpomeňme na Zlaté rouno ze starého Řecka, středověké alchymisty hledající možnosti přeměny kovů či na kolonizátory Ameriky a tajemné El Dorado. Měkký kov žluté barvy odolný proti korozi a nerozpustný v kyselinách se ukázal jako vhodný nejen na výrobu šperků ale také na ražbu mincí.

Nejstarší zlaté peníze, pocházející kolem roku 600 před naším letopočtem, byly nalezeny v Malé Asii. Zlatem se platilo až do pádu Byzantské říše. Pak jej nahradilo stříbro, kterého měli evropské země dostatek. Od 16. století lze hovořit o stříbrném standardu, kdy šlo stříbro měnit mezinárodně. V roce 1704 vyhlásila britská královna Anna, že kolonie v Karibiku (tzv. Britská západní Indie) mohou používat zlaté mince k směně se španělským dublonem. Velká Británie pak oficiálně přešla na zlatý standard v roce 1821, kdy začala sama oficiálně razit zlaté platidlo. Postupně na něj přecházely i ostatní země.

O mezinárodním zlatém standardu lze hovořit od roku 1871, kdy jej přijalo sjednocené Německo. Následoval jej téměř celý svět kromě Číny, která zůstala věrná stříbru, a několika zemí střední Ameriky.

Konec zlatého standardu v čisté podobě přinesla první světová válka. Země potřebovaly financovat své armády, a proto začaly tisknout peníze ve velkém. Například Bank of England apelovala na občany, aby prokázali vlastenectví tím, že nebudou chtít měnit bankovky za zlato. Situace vedla k drastické inflaci. V Británii se ceny zvedly dvojnásob, v Itálii až čtyřnásobně. Po válce se sice objevily pokusy znovu se k systému vrátit, poslední hřebíček do rakve zlatého standardu však zabila velká ekonomická krize ve 30. letech.